Altana nowoczesna a tradycyjna

Współczesne altany różnią się od klasycznych przede wszystkim kształtem oraz wielkością, a w mniejszym stopniu również zastosowanymi materiałami. We współczesnych aranżacjach ogrodowych zdecydowanie odchodzi się od sztampowych rozwiązań. Nowoczesne budowle ogrodowe są też znacznie większe, dzięki czemu mogą łączyć w sobie szereg różnych funkcji. Popuszczając nieco wodze fantazji, wybudować można nawet bardzo dużą altanę o bazie okręgu. Tradycyjne altany powielają utarte schematy konstrukcyjne, podczas gdy inwestorzy coraz częściej sięgają po indywidualne projekty i nie boją się eksperymentować z formą.Współczesna konstrukcja architektoniczna nie posiada tak naprawdę żadnych ograniczeń funkcjonalnych.

Funkcje współczesnych altan

Dawniej altany funkcjonowały jako typowy element małej architektury, przez co ich funkcjonalność bywała stosunkowo ograniczona. Obecnie znacznie częściej traktowane są jako istotny dodatek głównego budynku. To idealne miejsce do celebrowania wolnych chwil z rodziną. Nowoczesna altana ułatwia organizację zewnętrznej przestrzeni obiektu. Dzięki niej otworzyć można wnętrze budynku na świeże powietrze, z którego chętnie skorzystają wszyscy domownicy. Przestrzeń ta może służyć np. jako:

  • miejsce wypoczynkowe
  • kącik artystyczny
  • studio rzemieślnicze
  • całoroczny domek dla gości

Nic nie stoi na przeszkodzie, alby nowoczesną altanę wyposażyć w aneks kuchenny, łazienkę czy sypialnię. Wiele obiektów tego typu projektowanych jest w formie niedużych sal gimnastycznych czy placów zabaw dla dzieci. Pod względem funkcjonalności, altanę opracować można zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz prowadzonym stylem życia. Unikalna przestrzeń staje się w ten sposób nie tylko estetyczna, ale również bardzo praktyczna.

Powierzchnia nowocześnie zaprojektowanej altany

Funkcjonalność współczesnej altany ograniczona jest praktycznie tylko wielkością jej wnętrza. Planując budowę obiektu na zwykłe zgłoszenie, należy pamiętać o konieczności wykorzystania maksymalnie do 35 m2 powierzchni. W przypadku przekroczenia tej wartości, budowla musi być wyposażona w odpowiedni projekt budowlany. Realizacja tego typu wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na przeprowadzenie budowy. Maksymalny rozmiar powierzchni do 35 m2 tylko teoretycznie jest ograniczeniem. Nawet na takim obszarze zrealizować można wyjątkowo kreatywny i rozbudowany projekt.

Współczesne technologie oferują szereg rozwiązań i możliwości, dzięki którym przestrzeń zielona zyska doskonale do niej dopasowaną, funkcjonalną i przytulną altanę. Nie bez znaczenia pozostają warunki zabudowy. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest wybór projektu z płaskim dachem. Jeżeli jednak uniemożliwiają to uwarunkowania i ograniczenia prawne, dobrą opcją jest także dach kopertowy. W takim wariancie również powstaje wiele nowoczesnych, odbiegających od przestarzałych standardów projektów altan ogrodowych.

Materiały nowoczesnej altany

Mimo szeregu zmian technologicznych, drewno pozostaje optymalnym materiałem do budowy altan. W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się drzewa iglaste, jednak równie dobrze zdecydować można się na bardziej rustykalne lub egzotyczne rozwiązania. Poza drewnem, dobrze sprawdzają się również:

  • metal
  • szkło
  • kamień

Przy wyborze materiału należy pamiętać, aby całość optymalnie pasowała do charakteru przestrzeni. Ze względu na swój naturalny wygląd, z architekturą ogrodową najlepiej komponuje się właśnie drewno. Jako materiał podatny ma modyfikacje, pozwala na utworzenie bardzo lekkiej konstrukcji. Nowoczesne altany z drewna jodłowego lub świerkowego są jednak nieco mniej odporne na czynniki zewnętrzne, niż np składane modele metalowe.

FUNDAMENTY NOWOCZESNEJ ALTANY

Rodzaj fundamentów nowoczesnej altany zależy od jej gabarytów. Cięższe konstrukcje powinny spoczywać na powierzchniach bardziej klasycznych, które będą wznosić się przynajmniej 10 cm nad ziemią. Dzięki temu będą w stanie chronić altanę przed wodą zalegającą na trawniku lub ziemi. Lżejsze konstrukcje częściej spoczywają na zwykłych stopach fundamentowych, które osadzane są w ziemi na głębokości około 70 – 80 cm. W takim wypadku wskazane jest zastosowanie kotew lub kształtowników, dzięki czemu altana nie będzie bezpośrednio stykała się ze stopami lub betonową podłogą. Przy najcięższych konstrukcjach stosowane są płyty betonowe o grubości 15 – 20 cm

WYPOSAŻENIE NOWOCZESNEJ ALTANY

Prawdziwym dopełnieniem nowoczesnej altany ogrodowej jest jej wyposażenie. Odpowiedni nastrój są w stanie wprowadzić na przykład meble, chociażby w postaci prostych stołów i krzeseł.Nowoczesna aranżacja ogrodu powinna być elegancka, a zarazem niewymagająca. Najczęściej wybierana jest przez osoby, które nie mają czasu na samodzielne przycinanie krzewów czy plewienie grządek. Wiele współczesnych altan posiada dobudowany, ozdobny grill. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla miłośników rodzinnego, letniego biesiadowania. Grill jest obiektem małej architektury, więc nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wyposażając i rozbudowując altanę, jednym ograniczeniem pozostaje niemal wyłącznie wyobraźnia. Warto więc zadbać o odpowiednią funkcjonalność oraz estetykę tego miejsca.